Kullanıcı Deneyimi | MateBook 14s ile Profesyonellik,Yüksek Performans ve Hafif Tasarım Bir Arada

Merhaba arkadaşlar,

Gerçek bir Huawei hayranı olarak şimdiye kadar farklı kategorilerden çok sayıda Huawei cihazı kullandım veya test ettim. Şuan nova 9, P40 Lite, MatePad 10.4 ve FreeBuds 4i kullanıyorum. Bu cihazların her biri harika bir kullanıcı deneyimi sağlıyor ve Huawei cihazlarıyla ilgili en sevdiğim şey, işlevsellik ve üretkenliği daha da yüksek bir düzeye taşıyan bir Huawei ekosisteminde kolayca bağlantı kurmak ve işbirliği yapmak üzere tasarlanmış olmalarıdır. Ancak yakın zamana kadar Huawei ekosisteminin kafamda daha iyi bir resmini oluşturmak için bir Huawei dizüstü bilgisayar kullanma fırsatım olmadı.

HUAWEI, uzun süredir cep telefonu işinde olmasına rağmen, yıllar içinde tabletler, ses cihazları, giyilebilir cihazlar, dizüstü bilgisayarlar ve diğer yüksek teknolojili cihazlarda tanınan bir marka haline geldi. İlk HUAWEI dizüstü bilgisayar 2016'nın başlarında piyasaya sürüldü ve o zamandan beri HUAWEI markalı tüm dizüstü bilgisayarlar 3 seri halinde gelir.

Uzun zamandır hem topluluk hemide web sitemde daha rahat ve kolay içeriklerimi oluşturmak, arta kalan zamanlar da oyun deneyimi yaşamak için Yeni bir cihaz almayı planlıyordum. HUAWEI MateBook 14s'yi benim için doğru seçim olarak buldum.

Dizüstü bilgisayarımın özelliklerinden ve izlenimlerimden başlayalım! 

HUAWEI MateBook 14s, minimal kenarlara sahip ince bir gövde tasarımına sahip. 2.5K çözünürlüğe ve 3: 2 en boy oranına sahip duyarlı FullView dokunmatik ekrana sahiptir ve üretkenliği artırarak daha ilgi çekici bir görüntüleme deneyimi sunar. Hızlı ve sorunsuz performans sağlayan yeni 11. nesil Intel Core ™ i7H işlemciden gücünü almaktadır. 16 GB LPDDR4 çift kanallı RAM ve hızlı 512 GB NVMe PCIe SSD'ye sahiptir. Sharkfin çift fanlı soğutma sistemi gürültülü değil.

Ekran

%90 ekran-gövde oranıyla bu ekran, yalnızca ofis uygulamaları için değil, aynı zamanda oyun ve filmlerin keyfini çıkarmak için de ideal. Benim için en ilginç olanı: Dokunmatik!!

İnce çerçevenin içinde, etkileyici bir görüntüye sahip ve belki de bu dizüstü bilgisayarın en güçlü varlığı olan 14,2 inç 2.5K LTPS 10 Noktalı dokunmatik ekran bulunuyor. Ekran çözünürlüğü 2520 x 1680 piksel, ekran yoğunluğu 213 PPI, maksimum parlaklık 400 nit, kontrast oranı 1500:1, 178° görüş açısına sahip.

HUAWEI MateBook 14s, MateBook'un dört dar çerçeveli özel FullView ekranına sahip. Sürükleyici bir izleme deneyimi için %90 yüksek ekran gövde oranı sunuyor ve üretken 3: 2 en boy oranı, ekranın daha fazla içeriği dikey olarak görüntülemesini sağlıyor. Geniş %100 sRGB renk gamı desteğiyle ekran, canlı renkler ve yumuşak bir geçiş sağlamak için 1,07 trilyon renk oluşturabiliyor. Bir diğer konu ise bu model, klavyede bulunan geri çekilebilir kamerayı, artık ekranın üst çerçevesine entegre edilmiş gizli bir kamerayla değiştiriyor.

HUAWEI MateBook 14s ekranı, sorunsuz gezinme ve algılanamayan görüntü yenileme için 90 Hz'e kadar yenileme hızını destekliyor. Fn ve R tuşlarına aynı anda basarak, güç tasarrufu performansı için 60Hz ve daha pürüzsüz görüntüler için 90Hz arasında geçiş yapabiliyor.

Ses kalitesi HUAWEI SOUND teknolojisi ile büyük ölçüde iyileştirilmiş ve klavyede yazmak, daha rahat ve dinamik. 1,5 mm'lik tuş mesafesi sunduğundan klavyede yazmak bir zevk haline geliyor.

Dizüstü bilgisayar, güçlü bas ve net tizler üreten iki tweeter ve iki woofer'dan oluşan dört hoparlör seti içeriyor. Hoparlörler, Huawei'nin yüksek kaliteli sesler yaratan ve bunları her iki tarafa dağıtan ses alanı çoğaltma algoritmalarıyla uyumludur ve daha da sürükleyici bir deneyim sunar. Kenarlarda bulunan dört mikrofon, sesi 5 metreye kadar mesafeden almayı sağlar. MateBook 14s Kullanıcının sesini alırken ortam gürültüsünü ortadan kaldıyor.

Bağlantı Noktaları

Giderek daha fazla sayıda dizüstü bilgisayar, çok sayıda bağlantı noktasından vazgeçiyor veya iki Usb-c bağlantısına razı oluyor. Ancak Huawei Matebook 14s'de durum böyle değil! Aslında, bir USB-A 3.2, HDMI, 2 USB-C bağlantı noktası (1'i Thunderbolt 4) ve 3.5mm kulaklık jakı ile tüm seyahatler ve etkinlikler için mükemmel bir donanıma sahip oluyoruz.

Ayrıca HUAWEI MateBook 14s'yi bir HUAWEI MatePad tablete bağlayarak yaratıcılıklarını açığa çıkarabilir ve böylece onu dijital bir tuval veya ekstra taşınabilir genişletilmiş bir ekran olarak kullanabilirler. HUAWEI MateBook 14s, Bluetooth aracılığıyla HUAWEI FreeBuds gibi yakındaki kulaklıklara da bağlanabilir . Ayrıca, daha geniş bir görüntüleme alanına sahip olmak için kullanıcılar, dizüstü bilgisayarlarını HUAWEI MateView ile kablo veya kablosuz olarak bağlayabilirler; Güçlü ve yüksek kaliteli sesler üretmek için HUAWEI Sound gibi bir Huawei hoparlörü ile bile senkronize edilebilir ve bu, Huawei'nin tüm cihazları arasında sunduğu etkileşim kapasitesini bir kez daha gösterir.

Diğer özellikler

Bluetooth 5.1, WIFI 6, 4 mikrofon, 4 hoparlör, Intel i7 11. nesil işlemci (benim modelim) optimum bir genel paket oluşturuyor. Huawei MateBook 14s, 720p HD ön kamera sayesinde hem parmak izi sensörü hem de 2D yüz tanıma ile açılabilir. Aynı markanın akıllı telefonlarında olduğu gibi, tek bir bakışta kilidin açılmasını sağlamak için yüz tanıma özelliğini de sunuyor.

HUAWEI MateBook 14s , Windows 10 I ile önceden yüklenmiş olarak satılmaktadır; bu yeni cihazın tüm kullanıcıları, mümkün olduğunca Windows 11'e ücretsiz yükseltme hakkına sahipler.

Önceden yüklenmiş Windows 10'a ek olarak, MateBook 14S ayrıca Windows 11'e ücretsiz bir yükseltme sağlar, bu nedenle bir haftalık kullanımdan sonra kullanılabilir Windows 11 yükseltmesi hakkında bildirimler aldım ve Windows Update aracılığıyla en son Microsoft işletim sistemini kolayca yükledim.

İlk izlenimler

İlk başta şöyle düşündüm: Vay be, önümde çok kaliteli bir cihaz var. Alüminyum gövde her köşede üstün bir his veriyor, yüksek kaliteyi her köşeye taşıyor, ekran benim için aydınlanıyor ve klavye iyi hissettiriyor. Benim için bitişi test etmemi sağlayan küçük bir test var. Ağırlık dağılımı izin vermediği için birçok notebook tek elle açılamıyor. Sonuç olarak, cihaz kafasının üzerine düşer veya açılmaz. Bu durum MateBook 14s'de nasıl? Birlikte kontrol edelim:

Dokunmatik işlevinden daha önce bahsetmiş miydim?   

Yüksek performansın yanı sıra HUAWEI MateBook 14s, düşük pil endişemi unutmama yardımcı oldu. Yüksek kapasiteli 60Wh pil sayesinde uzun süreli kullanımlara olanak tanıyor. Cep boyutunda bir 90 W güç adaptörüyle eşleştirilen dizüstü bilgisayar, 15 dakikalık şarjla 3 saate kadar çalışabiliyor.

Pil kapasitesi, çalışma moduna bağlı olarak mükemmel özerklik sağlayan 60 Wh'dir: yoğun kullanımda zorlu görevler için birkaç saatten, enerji tasarrufu modunda film izlemek veya ofis işleri için 10 saatten fazla. HUAWEI 90 W kompakt SuperCharge USB-C güç adaptörünün %50'ye kadar şarj olması yaklaşık yarım saat veya %100'e kadar şarj olması iki saatten az sürer. HUAWEI ekosistemindeki diğer cihazları şarj etmek için de kullanılabilir.

Sonuç olarak, MateBook 14s şimdiye kadar beklentilerimi aştı ve doğru seçim olduğunu kanıtladı. Daha sonraki kullanımlarda, sizinle paylaşmaktan mutluluk duyacağım bu dizüstü bilgisayarın daha fazla avantajını keşfedeceğime inanıyorum.

 

Related Articles

Huawei Hakkında

Huawei Technologies Co. Ltd. veya kısa adıyla Huawei, merkezi Çin'in Shenzen şehrinde bulunan, Çin menşeli ve çok uluslu bir şirkettir. Huawei Technologies Co. Ltd. Huawei, 2012 yılı itibarıyla, Ericsson'u geçerek dünyanın en büyük ağ ve telekomünikasyon ekipmanı üreticisi konumuna gelmiştir.

Huawei Portal